wtorek, 16 grudzień 2014 13:36

Kolejna, kardiologiczna innowacja w St. Woli

Napisane przez 

Kardiolodzy stalowowolskiego szpitala: Zbigniew Hyła i Jerzy Ozga, wykonali w miniony piątek, 12 grudnia, dwa zabiegi wszczepienia nowego typu kardiowertera – defibrylatora Evera MRITM. Jest to pierwszy przypadek wykorzystania tej generacji urządzeń ICD w województwie podkarpackim. Urządzeń innowacyjnych, które w porównaniu ze starszymi wersjami, przynoszą pacjentom więcej korzyści. Jakich?

Metoda leczenia z wykorzystaniem urządzeń wszczepialnych ICD jest wykorzystywana u pacjentów, u których pomimo leczenia farmakologicznego, nadal występuje ryzyko wystąpienia tzw. złośliwych zaburzeń rytmu serca, prowadzących nawet do zatrzymania krążenia. Wszczepialny kardiowerter – defibrylator to urządzenie ratujące życie, które ma za zadanie przywrócić sercu prawidłowy rytm.


Dotychczas pacjenci z wszczepionymi urządzeniami ICD byli pozbawieni możliwości korzystania z diagnostyki obrazowej metodą rezonansu magnetycznego. Powodem było silne oddziaływanie pola magnetycznego, które mogło zaburzać pracę urządzenia, a także negatywnie wpłynąć na samego pacjenta.

Innowacyjny system wszczepialnych kardiowerterów – defibrylatorów Evera MRITM, który został zastosowany podczas zabiegów w stalowowolskim szpitalu, można używać w warunkach obrazowania całego ciała metodą rezonansu magnetycznego, co pozwoli dostarczyć pacjentom wszystkich narzędzi diagnostycznych, których potrzebują. „To jest ta istotna różnica w porównaniu z urządzeniami, które na co dzień stosujemy” - podkreśla Mirosław Leśniewski, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.  

Pacjenci kardiologiczni często mają także inne schorzenia, m.in. neurologiczne i narządu ruchu. Evera MRITM – w przeciwieństwie do standardowych kardiowerterów – defibrylatorów, których używamy na co dzień - daje im szanse na skorzystanie z diagnostyki obrazowej rezonansem magnetycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to dla nich szansa na precyzyjniejszą diagnozę w przyszłości - powiedział kardiolog, lek. med. Zbigniew Hyła, który wykonywał zabieg.

Właśnie z uwagi na prawdopodobieństwo wykonywania badań MRI w przyszłości, zdecydowaliśmy się na implantację dwujamowego ICD z technologią SureScan. Urządzenie zmniejsza naprężenia wywierane na skórę o około 30%, co w znacznym stopniu redukuje ryzyko odleżyny - dodał drugi z kardiologów wykonujących zabieg, lek. med. Jerzy Ozga.

Melodia przyszłości
Implantacja tak nowoczesnych urządzeń ICD - jak Evera MRITM – w standardzie, jest na razie melodią przyszłości. Są to droższe technologie, niż te, które są obecnie stosowane, a Narodowy Fundusz Zdrowia na dzień dzisiejszy nie refunduje tej różnicy. Testujemy nowe rozwiązania, przygotowujemy się do ich wdrażania, po to by być gotowym w dniu, w którym będą one mogły stać się standardem. Mamy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej - podkreśla Mirosław Leśniewski, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.  

Stalowowolski Oddział Kardiologiczny II (dawniej Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii) powstał w grudniu 2006 roku. Zabiegi wszczepiana rozruszników serca rozpoczęto jeszcze przed jego uruchomieniem, w 2004 roku, na bazie Oddziału Kardiologicznego. Do tej pory wszczepiono już ok. 3200 rozruszników. Od 2009 roku w oddziale wykonano również 303 zabiegi wszczepienia kardiowerterów – defibrylatorów, a od 2011 roku – 72 stymulatorów resynchronizujących. Rocznie personel oddziału wykonuje także ok. 1350 koronarografii oraz 720 angioplastyk.  To lokalizuje go wśród najmocniejszych ośrodków w regionie.

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!