wtorek, 15 kwiecień 2014 10:01

Dotacja dla szpitala na promocję zdrowia

Napisane przez 

Realizacja części działań zawartych w stworzonym przez społeczność lokalną, Programie Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Powiecie Stalowowolskim. To przeznaczenie dotacji celowej, jaką stalowowolski szpital otrzymał z tegorocznego budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Całkowita kwota dotacji to 35 tys. zł. Jakie działania w związku z tym zrealizuje szpital?

Po pierwsze – bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn
Pierwsza, ubiegłoroczna edycja akcji profilaktycznej pn. „Mężczyźni vs Rak Prostaty”, spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego (więcej o efektach akcji pisaliśmy tutaj). Inicjatywa zakłada przeprowadzenie bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty u mężczyzn - w szczególności u panów powyżej 45. roku życia. Badania przeprowadzone są w Dziale Diagnostyki Laboratoryjnej Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Na przełomie lutego i marca odbyła się – pierwsza w tym roku - akcja bezpłatnych badań PSA. 300 zaproszeń na badania rozeszło się w … dwa dni. Kolejna edycja inicjatywy odbędzie się na jesieni br.

Z dotychczasowych bezpłatnych badań PSA pod kątem raka prostaty w ramach akcji pn. "Mężczyźni vs Rak Prostaty" skorzystało już blisko 1000 panów.

Po drugie – Bezpłatny kwartalnik promujący ochronę, promocję i profilaktykę zdrowia
"Prozdrowotnik" - bezpłatny kwartalnik, skierowany do mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego, zakłada m.in. promocję działań profilaktycznych, aktywnego stylu życia oraz charakterystykę organizacji skupionych na realizacji inicjatyw z zakresu ochrony i promocji zdrowia. Znajdą się w nim m.in. porady lekarskie, wywiady z osobami zaangażowanymi we wdrażanie programów profilaktycznych, wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia, zalet aktywności ruchowej, rehabilitacji etc. Biuletyn będzie dostępny w kilku miejscach na terenie całego szpitala. Pierwszy numer "Prozdrowotnika" można zobaczyć tutaj

Po trzecie – Organizacja Międzynarodowego Dnia Cukrzycy w Stalowej Woli
Zadanie zakłada organizację Międzynarodowego Dnia Cukrzycy w czerwcu br. przy współpracy ze stalowowolskim kołem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Stalowej Woli, jednego z lokalnych ośrodków kultury oraz organizacji pozarządowych. W programie imprezy przewidziano m.in. bezpłatne badania pomiaru cukru i cholesterolu we krwi, punkt informacyjny o cukrzycy,  pokaz ratownictwa medycznego oraz program artystyczny dla dzieci i młodzieży.

Podczas ubiegłorocznego "Weekendu dla zdrowia" członkowie stalowowolskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zbadali blisko 250 osób, wykrywając 30 nowych przypadków cukrzycy.

 

Po czwarte – „Weekend dla zdrowia”
Podobnie jak w ubiegłym roku, priorytetem przy organizacji przedsięwzięcia jest skupienie w jednym miejscu instytucji publicznych oraz ogólnopolskich organizacji pozarządowych działających na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki. Aby nadać imprezie masowy charakter, planowane jest dodatkowe urozmaicenie jej o akcenty sportowe, konkursy sprawnościowe, atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz program kulturalny. W ramach imprezy powstanie m.in. miasteczko profilaktyczne skupiające kilkanaście organizacji działających na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki, strefa zdrowej żywności, strefa sportowo – rekreacyjna. W ramach akcji prawdopodobnie odbędzie się również Bieg na 10 km organizowany przez Stalowowolski Klub Biegacza, poprzedzony biegami dla dzieci i młodzieży na krótszych dystansach.

Ubiegłoroczny "Weekend dla zdrowia" zgromadził na Placu Piłsudskiego setki stalowowolan

Po piąte – Zwiększenie uczestnictwa w programach profilaktycznych
Celem zadania jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego w bezpłatnych programach profilaktycznych realizowanych w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Realizacja tego działania wynika z diagnozy przeprowadzonej  na potrzeby Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki, z której wynika, że mieszkańcy powiatu stalowowolskiego posiadają bardzo małą wiedzę na temat badań profilaktycznych realizowanych w regionie.


Jedno z pytań, zadanych mieszkańcom Powiatu Stalowowolskiego podczas prac nad Programem Promocji Zdrowia i Profilaktyki


O programie
Program Promocji Zdrowia i Profilaktyki to dokument strategiczny, który stworzyli od podstaw mieszkańcy Powiatu Stalowowolskiego w ramach projektu pn. „Decydujmy Razem”. Dokument został jednogłośnie przyjęty przez Radę Powiatu Stalowowolskiego w listopadzie 2012 roku. Szczegółowe informacje o programie znajdą Państwo tutaj

~pz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!