poniedziałek, 22 wrzesień 2014 08:08

Bezpłatne badania kolonoskopowe

Napisane przez 

200 pacjentów Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli do końca bieżącego roku skorzysta z dodatkowych, bezpłatnych badań kolonoskopowych. Stalowowolski szpital pozyskał na ten cel dotację w wysokości 80 tys. zł w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia, konkursu na realizację zadania pn. „Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych w systemie oportunistycznym”.

W/w program jest częścią Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego zachorowania na raka jelita grubego w tzw. systemie oportunistycznym. Jest to system w którym identyfikacji kandydatów do badań, dokonują lekarze rodzinni oraz podstawowej opieki medycznej.

Badania kolonoskopowe przesiewowe polegają na wykonaniu pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauchina. Badanie obejmuje również pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy oraz usunięcie polipów wielkości do 10 mm. Jeśli badanie wykaże obecność polipów powyżej 10 mm to osoby zostaną zakwalifikowane jako pacjenci i będą leczeni w ramach systemu finansowego przez NFZ.

Grupą docelową badań są: osoby w wieku 50-65 lat, osoby w wieku 40-65 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat z rodziny z zespołem Lyncha. Z udziału w badań kolonoskopowych w ramach w/w zadania wyłączone są osoby, które wykonały podobne badanie w ostatnich 10 latach lub/i mają kliniczne objawy sugerujące istnienie raka jelita grubego.

Nowotwory zabijają masowo.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, choroby nowotworowe są coraz częstszą przyczyną zgonów w Powiecie Stalowowolskim. W 2010 roku zanotowano 211 zgonów z tego tytułu, rok później – 218, a w 2012 roku już 224. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów
w Polsce, powodując ponad 26% zgonów u mężczyzn oraz 23% zgonów u kobiet. W 2012 roku wskaźnik umieralności z tego tytułu w Powiecie Stalowowolskim wyniósł 25,3% i był o niemal 2 punkty procentowe wyższy niż średnia na terenie województwa Podkarpackiego (23,5%).

Sposób rekrutacji
Kandydaci do badań identyfikowani będą przez lekarzy rodzinnych lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy ocenią czy dana osoba kwalifikuje się do badania. Kandydaci do badań kierowani będą do stalowowolskiego szpitala z wypełnioną ankietą, której wzór przygotuje Ministerstwo Zdrowia. Ankiety dostępne są na terenie szpitala - w Pracowni Endoskopowej (nad szpitalną Przychodnią Specjalistyczną) lub w administracji w pok nr. 10.

Ankieta dostępna jest także w wersji elektronicznej (tutaj). Ankiety zostały także rozesłane do lekarzy rodzinnych i POZ.

Informacje można także uzyskać pod nr telefonu: 15 843 31 57

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!